W świecie fizyki wszyscy znają Richarda Feynmana. Nie tylko zdobył uznanie dzięki swoim osiągnięciom w nauce czy nagrodzie Nobla, ale też zasłynął swoim nietuzinkowym podejściem do życia i bezpośredniością. Albo wielkim ego, chamstwem i buractwem – zależy, kto się wypowiada. 😉 Mi ta postać bardzo pasuje; lubię szalonych naukowców, a jeśli mają duże osiągnięcia, to już w ogóle fajnie. Jesteście ciekawi jego przygód? Oto druga część autobiografii: A co ciebie obchodzi, co myślą inni?
Autobiografia z kumplem
Autorem obu książek jest Ralph Leighton, przyjaciel Feynmana. Historie jednak są autoryzowane przez naukowca, więc wszystko się zgadza. A co ciebie obchodzi, co myślą inni? ukazała się w roku jego śmierci, a pierwsza część trzy lata wcześniej.
Mimo tego, że były pisane piórem innej osoby, książki doskonale oddają ducha Richarda Feynmana. Wystarczy obejrzeć jego wykłady czy wywiady na YouTube, od razu widać ten ciekawy charakter i charyzmę. Można też przeczytać jego wykłady z fizyki w formie książki Sześć łatwych kawałków, o której pisałam w październiku.
Pan raczy żartować, panie Feynman!
W sierpniu 2021 o Pan raczy żartować, panie Feynman! Przypadki ciekawego człowieka napisałam tak:
Tak trzeba żyć. Genialna jest ta książka, genialne jest (było?) to życie zwykłego i niezwykłego faceta, który nie boi się być sobą i robić tego, co chce. I tak, to jest jego punkt widzenia, ale oglądając materiały z Feynmanem na YouTube widać, że wszystko to prawda. Nie jest to książka o grzecznym chłopcu, który uczył się pilnie i osiągnął sukces; raczej o życiu i jego wyzwaniach, relacjach społecznych i smakowaniu rzeczywistości. Jest przezabawna, Feynman miał ogromne poczucie humoru i był niezwykle bezpośredni, co bardzo lubię.
Trzeba mieć na uwadze, że mentalność dzisiaj jest nieco inna, więc pojawiają się tutaj trochę kontrowersyjne treści. Jest słowo murzyn, mamy też głuchoniemych, kobiety w książce to w większości tylko ślicznotki do flirtu i zabawy. Ze smaczków były też kły słonia (ciosy, to przekształcone siekacze).
Długo chciałam przeczytać tę książkę, a jest jeszcze druga część, więc już nie mogę się doczekać. No kocham po prostu. ❤️
Ładnie, ale za drugą część wcale tak szybko nie sięgnęłam. Nie wiem dlaczego. Może przez to, że wiedziałam, że historia się kończy. A może przez to, że Feynman był na tyle specyficzny, że spodziewałam się kolejnych kontrowersji. Albo smutku.
O czym jest druga część?
A co ciebie obchodzi, co myślą inni? to poniekąd dodatek czy uzupełnienie do pierwszej części książki. Niektóre wątki są rozszerzone i pojawia się w nich więcej informacji. Książka przede wszystkim ma inny charakter, bardziej smutny. Po pierwsze są wspomnienia związane z ojcem Feynmana oraz duży wątek z jego pierwszą żoną, Arline, która zmarła kilka lat po ślubie. Feynman podróżuje i pisze listy. Na pewno wart przeczytania jest ten napisany z Grand Hotelu w Warszawie, gdzie czuć kwintesencję PRL-u.
Jaka jest Polska? Najsilniejsze wrażenie robi fakt – i jednocześnie jest to rzecz najbardziej dla mnie zaskakująca – że jest dokładnie taka, jak sobie wyobrażałem (…), nie tylko ze względu na wygląd, lecz także ze względu na ludzi, ich odczucia, to co mówią i myślą o rządzie itd.
Ważnym elementem książki (i połową zawartości!) jest opis prac komisji dochodzącej przyczyn katastrofy promu kosmicznego Challenger w 1986 roku. Przyznam szczerze, że to mnie najbardziej interesowało, bo Feynman miał odegrać tu wielką rolę, ale czy tak było naprawdę… musicie przeczytać. 😉 Jeśli chodzi o ten wątek, to jest tutaj sporo technikaliów i jeśli ktoś się tym nie interesuje, to czytanie może trochę boleć.
Ciekawostki tłumaczeniowe
W całej książce imię żony Feynmana to Arlene, a nie Arline. Nie wiem czemu.
Pojawia się też takie zdanie:
Sally Ride jest pierwszą amerykańską kobietą kosmonautką.
I tu miałam zagwozdkę, bo jak Amerykanka, to i astronautka. Kosmonauci kojarzą się z innym narodem i myślałam, że tylko taka definicja przechodzi. Jednak wg słownika języka polskiego oba słowa to synonimy i nie jest to błąd. Do zapamiętania. 🙂
Tak jak pisałam o pierwszej książce, w tej też znajduje się trochę niepoprawnych rzeczy, ale jest ich zdecydowanie mniej. Murzyn pojawia się tylko dwa razy i raczej nie ma żartów na temat kobiet.
A co ciebie obchodzi, co myślą inni?
Ta książka była zupełnie inna, niż się spodziewałam. Poznajemy w niej nieco bardziej wrażliwego człowieka, zirytowanego męża, faceta trochę zmęczonego systemem.
Tytuł jest świetnym uzupełnieniem pierwszej części, jednak powinny po niego sięgnąć osoby naprawdę zainteresowane tematem. Inaczej mogą być zawiedzione.
A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka. Richard P. Feynman. 2019. Wydawnictwo Znak. ISBN 9788324069897.
[Jeśli kupisz książkę z mojego polecenia, dostanę za to prowizję 🙂]
Dodaj komentarz