Uwielbiam Sagana. „Błękitna kropka” była ostatnią „dużą” pozycją na mojej liście jego książek do przeczytania, najpopularniejszym hitem, pozycją obowiązkową. Była dokładnie taka, jak się spodziewałam. W moim subiektywnym zestawieniu umieszczam ją gdzieś pomiędzy „Miliardy, miliardy”, które są moim numerem jeden, a „Kosmosem”. Wszystkie moje opinie są stronnicze, bo piszę tylko o swoim punkcie widzenia, ale ta szczególnie, bo ten autor zajmuje wyjątkowe miejsce w mojej biblioteczce.
Nieodżałowany popularyzator nauki
Carl miał swój styl. Niepowtarzalny, trafiający w serce, chyba nikt tak dobrze nie pisał o kosmosie. Na drugim miejscu za nim postawiłabym de Grasse Tysona, który także jest niezły w docieraniu do człowieka mową i pismem. Sagan zmarł w 1996 roku, kilka lat po wydaniu „Błękitnej kropki”. W książce notka o autorze jest niezmieniona, w czasie teraźniejszym, na dole znajduje się tylko przypis o śmierci autora. Powiedzieć, że był astronomem, to stanowczo za mało. Zajmował się wieloma dziedzinami, a przede wszystkim był świetnym popularyzatorem nauki, co mi najbardziej imponuje. Pisał pięknie.
Co do książki, to jest naprawdę solidna, na półce prezentuje się imponująco. Bardzo jestem dumna z tego nowego wydania, wydawnictwo Zysk i S-ka naprawdę dało radę. Twarda oprawa i obwoluta wiele dodają do ogólnego wyglądu, a delikatne lakierowanie okrasza całość. Na wyklejce znajduje się grafika z rozpiską lotów kosmicznych. Świetne jest to wydanie. Książka ta była wydawana w Polsce kilka razy, ostatnie (to które mam) pochodzi z 2018 roku, a kilka lat później pojawił się dodruk. Rozdziały są dość długie, szczegółowe. Książka zawiera ogrom zdjęć i grafik obrazujących treść i urozmaicających lekturę. Są stare, fakt, ale to dodaje klimatu. Ze względu na to, że rozdziały są mocno rozbudowane, oprawa wizualna wnosi bardzo wiele do komfortu czytania. Nie podobało mi się jedynie dzielenie tekstu; bardzo nie lubię, kiedy zdanie jest urwane w połowie przez zdjęcie z podpisem i trzeba przewracać kartki, żeby się sensownie i bez pauzy doczytać do końca zdania. Na końcu książki widnieje lista literatury uzupełniającej dla każdego rozdziału.
Kultowa książka na trudne czasy
Początek może być dla niektórych zniechęcający. Sagan w dość ironiczny sposób przedstawia rasę ludzką, wielokrotnie podkreślając i wyśmiewając ideę antropocentryzmu. Dalej w większości jest kosmos i jego eksploracja. Książka ma już 28 lat, więc informacje są mocno nieaktualne, do niektórych jednak dołożone są przypisy z poprawkami. Ciekawe natomiast jest czytanie o ówczesnej wizji dalszych badań wszechświata i przewidywaniach dotyczących przyszłości. Poza tym Carl pisał uniwersalnie. Pisał tak, żeby trafić do każdego czytelnika, poruszając tematy takie jak polityka czy ochrona środowiska; czasami jest filozoficznie, o religii. Tematy te pojawiają się w pozostałych książkach autora, więc jeśli ktoś miał z nimi styczność, to tutaj treść jest podobna. I tak jak przy innych książkach, „Błękitna kropka” także jest dla wszystkich, chyba każdy mógłby coś wynieść dla siebie z treści, chociaż trochę. Polecałabym ją jednak osobom zainteresowanym już w jakimś stopniu astronomią, żeby od tej nieaktualnej wiedzy się nie zniechęcić. Ja Sagana czytam głównie dla jego filozofii, kosmos to wisienka na torcie.
Nostalgicznie…
Trochę mi przykro, bo za mną już cztery książki Carla, a on żadnej więcej nie napisze. To autor uwielbiany zarówno przez osoby początkujące w temacie kosmosu, jak i te bardziej obeznane w dziedzinie. I dobrze, potrzebujemy takiego łącznika między poziomami, który będzie ponad podziałami, pobudzając zainteresowanie kosmosem u każdego.
Z ciekawostek, Carl Sagan w latach 80. prowadził popularnonaukowy program „Kosmos”, a w 2020 wydano jego kontynuację, jest dostępny na platformie Disney+. W nowej części jest co nieco o jego życiu, a nawet pojawia się nagranie audio, prawdopodobnie z poprzedniej serii. Jest też książka do serialu o tym samym tytule, a jej autorką jest żona Sagana i producentka obu seriali. W roku 2015 metalowy zespół Nightwish wydał utwór o nazwie Sagan, w którego tekście są odniesienia do autora. Nightwish w ogóle jest całkiem naukowy, ale to temat na kiedy indziej. 😉
Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie. Carl Sagan. 2018. Wydawnictwo Zysk i S-ka. ISBN 9788381162678
Dodaj komentarz