Niedawno miałam wielką przyjemność uczestniczyć w wykładzie z serii Horizons prezentowanym przez profesora Briana Coxa. Wydarzenie odbyło się w Sali Ziemi w Poznaniu. Był to drugi występ realizowany w Polsce, dwa dni wcześniej profesor był z wizytą w Warszawie. Zatem dzisiaj słów kilka o całym wydarzeniu i o tym, czy warto się na nie wybrać.
Brian Cox
Lubię mówić, że Brian Cox to taki Neil deGrasse Tyson Europy. Jest on profesorem fizyki na Uniwersytecie Manchesterskim, ale też członkiem prestiżowego The Royal Society, które w teorii skupia najwybitniejszych naukowców.
Prezentował liczne programy dokumentalne, wiele dla stacji BBC, a także napisał kilka książek, które w Polsce ukazały się dzięki wydawnictwu Copernicus Center Press. Niedawno premierę miała najnowsza książka z 2022 roku dystrybuowana u nas przez wydawnictwo Helion. Sam Sir David Attenborough lata temu w wywiadzie przyznał, że gdyby miał pochodnię do przekazania, to podałby ją właśnie Brianowi Coxowi.
Horizons
Wykład był bardzo ładny! Przede wszystkim zachwyciła mnie oprawa wizualna i jej jakość. Najnowsze zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba same w sobie są fantastyczne, a zobaczyć je na wielkim ekranie to było coś. Sam wykład to opowieść o aktualnym stanie wiedzy o kosmosie, a także omówienie przyszłych misji kosmicznych. Są też oczywiście czarne dziury, dylatacja czasu i (w moim odczuciu) nieco przydługie wytłumaczenie diagramu Penrose’a. 😉
Podkładu muzycznego też trochę jest, choć głównie na początku i na końcu, a reszta wykładu odbywa się w ciszy. Z tego co wiem, to show w Londynie jest z muzyką na żywo w cudownym Royal Opera House. Brian Cox jest zaś przemiły i hipnotyzuje swoją osobowością.
Co ważne, wykład prowadzony jest w całości w języku angielskim. Nie ma żadnych napisów! Tutaj reklama wydarzenia z 2022 roku:
Polecam!
Generalnie bardzo mi się podobało. I to mimo tego, że nie dowiedziałam się niczego nowego, bo dużo czytam i znam te zagadnienia. Są w większości książek popularnonaukowych, które na blogu prezentuję. Jednak wykład jest skierowany do szerszej publiczności i z założenia ma przyciągać ludzi, którzy raczej niewiele o kosmosie wiedzą.
Dlatego patrząc z tej perspektywy, myślę, że naprawdę warto się wybrać. Dla laików jest to niezwykłe doświadczenie, a kosmicznym wyjadaczom po prostu miło utrwalić wiedzę w innej formie, niż zwykle!
Dodaj komentarz