Dzika sprawiedliwość to kolejna książka poruszająca tematykę moralności u zwierząt. Autorzy, łączący zawodowo nauki o zwierzętach i filozofię, podejmują się tego tematu opisując różne przykłady zaobserwowanych u zwierząt zachowań, które świadczą o ich moralności.
Rozczarowanie?
Nie wiem, dla kogo miała być ta książka. Treść jest bardzo sztywna, napisana wręcz w stylu akademickim, a przedstawione pojęcia są dość podstawowe. O wiele lepszym wyborem w tej tematyce są tytuły autorstwa nieodżałowanego de Waala, który napisał wiele książek poświęconych zagadnieniu moralności i wszystkie są porywające. Zresztą autorzy przywołują go często w treści.
Dzika sprawiedliwość
Trochę nie wiem, co napisać. Wymęczyłam ten tytuł dość mocno, głównie ze względu na powtórzoną w stosunku do innych książek treść i toporny styl. Jasne, znalazły się ciekawe przykłady zachowań zwierząt, ale były to perełki wśród, poniekąd, lania wody na temat moralności (to pewnie część filozofki ;). Podczas lektury znalazłam kilka kwiatków, głównie związanych z tłumaczeniem (mój faworyt to wielki rekin biały, tj. great white shark 🙂).
Może jednak?
Jeżeli macie bakcyla na punkcie etologii, to warto dać jej szansę. W innym wypadku polecam bardziej treściwe książki (np. cudowne Poza słowami Carla Safiny), bo ta Was wynudzi.
Dzika sprawiedliwość. Moralne życie zwierząt. Marc Bekoff, Jessica Pierce. 2018. Copernicus Center Press. ISBN 9788378863908.
Dodaj komentarz