To już druga kosmiczna książka z serii Zrozum (o pierwszej pisałam tutaj), co daje całkiem niezłą perspektywę, że kosmos jednak nas, czytelników, interesuje. Jak nie zginąć w kosmosie to książkowy kabaret o najniebezpieczniejszych, najbardziej śmiercionośnych prawach i wytworach natury, na które możemy natknąć się we Wszechświecie. Tę książkę albo się kocha, albo nienawidzi. Jesteście zainteresowani?

Nauka dla mas
Paul Sutter jest kosmologiem i popularyzorem nauki. Jak na takiego przystało, ma wiele środków przekazu do komunikowania się z odbiorcami. Publikuje między innymi podcast oraz ma własny kanał w serwisie YouTube, regularnie pojawia się też w telewizji.
Powszechnie wiadomo, że aby przebić się w social mediach, trzeba się czymś wyróżnić i zdobyć sympatię użytkowników. W przypadku tego autora tym wyróżnikiem chyba ma być ten kabaretowy styl. I kurczę, pan Sutter w ogóle do mnie nie trafił.
Jak nie zginąć w kosmosie
Książka opowiada o zagrożeniach czyhających na nas w przestrzeni kosmicznej. Podzielona jest na cztery części, idąc od bliskich nam zagrożeń międzyplanetarnych, do naprawdę wielkich tworów międzygalaktycznych.
Interesującym dodatkiem do tego znanego nam zakresu są zagrożenia spekulatywne, dotyczące nieugruntowanych koncepcji, jak np. tuneli czasoprzestrzennych. Tematyka jest zatem szalenie ciekawa, tylko mój problem polega na dostarczeniu tych treści…
Popularnonaukowa aż nadto
Mam bardzo ambiwalentne podejście do tej książki. Z jednej strony przekazuje ona mnóstwo informacji i z wieloma z nich zetknęłam się po raz pierwszy. Jest naprawdę napakowana wiedzą.
Z drugiej strony liczba żartów okazała się dla mnie przytłaczająca i były momenty, że przez nie całkowicie gubiłam sens czytanego zdania czy fragmentu. Ta książka obfituje w humor i w zasadzie prawie każde zdanie jest żartem, co może się podobać lub nie. Żarty te są mniej lub bardziej udane; na pewno ostrzegam Was przed tymi związanymi z rakiem czy tzw. humorem rynsztokowym, bo tego tutaj nie brakuje.
Przerost formy nad treścią
W związku z powyższym całość czytałam ponad pół roku, właśnie przez te męczące dowcipy. Zaskoczyła mnie objętość Jak nie zginąć w kosmosie – książka jest całkiem gruba, przy czym czcionka też wydaje się zmniejszona (dla mnie jest odrobinę za mała). Zatem wypadałoby w tym wypadku ułożyć równanie:
Wartość książki = Treść merytoryczna / √ Żarty

Ryzykować?
W skrócie: warto dać Jak nie zginąć w kosmosie szansę. Ja nie jestem wielką fanką tego typu narracji, ale bywało, że podobne książki o nieco mniej żartobliwym tonie mi się podobały. Kto wie, może akurat ten humor i jego dawka Wam podpasują. Jeśli nie, to umywam ręce – przecież ostrzegałam!
Książkę dostałam od Wydawnictwa Poznańskiego – dziękuję!
Jak nie zginąć w kosmosie. Przegląd groźnych zjawisk astrofizycznych. Paul M. Sutter. 2023. Wydawnictwo Poznańskie. ISBN 9788366981706.
(Kupując książkę z mojego polecenia, nie ponosisz dodatkowych kosztów, a ja dostaję prowizję).
Dodaj komentarz