Bardzo lubię czytać o klimacie. Jest to niezwykle aktualny temat, który dodatkowo wywołuje wiele emocji. Klimat to my też taką książką jest. Wielokrotnie podczas lektury czułam dyskomfort czy obrzydzenie… I mam wrażenie, że to było zamierzeniem autora.
Polska i Żydzi w treści
Joanthan Safran Foer to amerykański pisarz polskiego pochodzenia; możecie znać jego poprzednią książkę Zjadanie zwierząt (ta lektura jeszcze przede mną, ale mam ją na półce Legimi :). Ponieważ Klimat to my to książka bardzo osobista, podczas lektury dowiadujemy się mnóstwa szczegółów o jego rodzinie, ucieczce przed Holokaustem i walce o przetrwanie. Książka zawiera mnóstwo odniesień do wojny.
Znowu etyka
Ta książka z jakiegoś powodu bardzo przypomina mi Horyzont Barry’ego Lopeza (dla odmiany, tę przeczytałam do końca). Treść jest wszystkim po trochu – listem, dialogiem, wyznaniem, opowieścią. Jest trudna i filozoficzna, moralna i niemoralna. O wojnie, walce, trwaniu i działaniu.
Widziałam sporo opinii rozczarowanych nią osób – że zbyt osobista, że za mało konkretów, że przydługa, nudna i się ciągnie. A mi się podobała. Jest to książka we wszystkich odcieniach szarości. Tak, było mi źle podczas lektury, ale wydaje się to celem autora. Wywołanie emocji, zastanowienie się nad sobą i innymi.
Za mało zmian
Owszem, istnieją potężne systemy – kapitalizm, hodowla przemysłowa, działalność korporacji paliwowych – które trudno jest zdemontować. Żaden pojedynczy kierowca nie jest w stanie spowodować korka ulicznego. Ale żaden korek nie może powstać bez pojedynczych kierowców. Utknęliśmy w korku, ponieważ to my go współtworzymy.
Autor sam podkreśla, że gdy czyta o zmianach klimatycznych, dane go szokują, ale prawie nigdy nie poruszają. Że emocje nie są na tyle głębokie, aby wpłynąć na zmianę zachowania. Treść tej książki jest naprawdę przygnębiająca, do tego dochodzi mocno rozbudowany wątek umierania babci autora. Przyznaje on nawet, że mimo olbrzymiego wydźwięku jego pierwszej książki, zdarza mu się zjeść mięso…
Klimat to my
Podczas lektury targały mną różne uczucia. Jeśli lubicie konkrety, to nie jest książka dla Was. Jeżeli zaś odnajdujecie się w filozoficznych rozważaniach i trudnych tematach, to warto dać jej szansę. Ja niby należę do pierwszej grupy, ale doceniam taki zabieg jak tutaj. Nie widziałam podobnej publikacji!
Klimat to my. Ratowanie planety zaczyna się przy śniadaniu. Jonathan Safran Foer. 2020. Wydawnictwo Krytyki Politycznej. ISBN 9788366232945
Dodaj komentarz