Pamiętacie Wędrówki z dinozaurami? Otóż dzisiaj odchodzimy od pokazywania kości i mówienia o teoriach z nielicznymi wstawkami animacji komputerowej, przed Wami Prehistoryczna planeta – program o dinozaurach nakręcony jak dokument przyrodniczy. Nadchodzi nowe!
O produkcji
Prehistoryczna planeta to 5-odcinkowy serial ‘dokumentalny’ osadzony w późnej kredzie, 66 milionów lat temu. Każdy odcinek dotyczy innego środowiska, mamy wybrzeża, pustynie i tak dalej. Serial pokazuje domniemane przez naukowców życie dinozaurów z perspektywy obserwatora, brak tutaj wyjaśniania co i jak przez prezentera stojącego obok kości. Oglądamy dokument przyrodniczy, jakby był nakręcony wczoraj. Wszystko opowiada niesamowity sir David Attenborough, a całość przypomina Planetę Ziemię czy Błękitną planetę. Podobnie jak w tych produkcjach, główny motyw muzyczny komponował sam Hans Zimmer. Animacja komputerowa, która moim zdaniem jest świetna, została wykonana przez twórców nowego Króla Lwa (2019). Program miał premierę w maju 2022.
Poniżej możecie zobaczyć oficjalny zwiastun. Wygląda fantastycznie, prawda?
Podłoże naukowe
W napisach końcowych pojawia się cały sztab naukowców biorących udział w produkcji serialu, są jakieś trzy strony nazwisk. Mimo to, w sieci napotkałam różne opinie na temat niezgodności wizualnych przy kilku gatunkach – tutaj kości za duże, tutaj kolory wymyślone, tam coś się nie zgadza. Ja nie znam się na dinozaurach i akurat tutaj nie przeszkadza mi, że coś może być nie tak. Patrząc na skalę czasu, jaka minęła od wyginięcia dinozaurów, to nasza wiedza i tak jest bardzo duża. Mamy czas na dociekanie, opracowywanie lepszych technik i szukanie lepiej zachowanych osobników. Tymczasem cieszę się fajnym serialem.
Na początku podana jest też przybliżona data akcji serialu. I wszystko fajnie, ale podobno nie wszystkie dinozaury przedstawione w programie żyły w tym samym czasie, jak np. tyranozaur i welociraptor. Ja jako laik kompletnie nie przywiązywałam do tego wagi i dopóki o tym nie przeczytałam, to mi nie przeszkadzało. Dla znawcy to może być pewien zawód. Jednak czytając opinie w sieci, mam wrażenie, że prawie wszyscy są zadowoleni. Oprócz purystów.
Skąd wiemy, jak zachowywały się dinozaury?
Biologicznie wszystko się zgadza. W serialu nie zostały przedstawione żadne nierealistyczne zachowania, bo wszystkie znamy z tego, że zwierzęta żyjące dzisiaj je wykonują. Proste. Oczywiście, można powiedzieć, że to tylko spekulacje. Jednak są one dość prawdopodobne i nawet jeżeli nie zgadzały się 1:1 albo wcale u danego gatunku przedstawionego w serialu, to moim zdaniem i tak fajnie na to popatrzeć. Tyle. No, może taniec karnotaura był trochę przejaskrawiony, ale w końcu ptaki też tańczą, a przecież pochodzą od drapieżnych dinozaurów. W modelowaniu behawioru zostały wykorzystane między innymi polowania humbaków, rozród kałamarnic czy obrona młodych u kaszalotów. Moim zdaniem – super.
Zupełnie nowa perspektywa
Serial jest naprawdę fantastyczny, świetnie się bawiłam, oglądając go. Ujęcia są piękne, niejednokrotnie przypominały te, które widziałam w dokumentach o sępach czy wilkach. Na wielki plus zasługuje fabuła, bo dinozaury nie są pokazane od oczywistej strony, tej, którą mogliśmy znać z wcześniejszych produkcji, jak kiedyś – praktycznie tylko polowanie i jedzenie, ewentualnie rozród, migracje. Twórcy skupiają się na behawiorze, na subtelnych zachowaniach, które oczywiście nie są pewne, ale to takie miłe spojrzeć na zazwyczaj okrutnego T. rex’a jako czułego rodzica.
Po obejrzeniu serialu polecam zerknąć na krótki filmik o jego produkcji. Każdy odcinek zawiera również 5-minutowy dodatek, w którym omawiane jest dane zachowanie czy anatomia wybranego gatunku. Bardzo żałuję, że nie zrobili z tego dodatkowego, godzinnego odcinka, w którym naukowcy opowiadaliby o teoriach wykorzystanych w serialu, co na pewno rozwiałoby wątpliwości wielu widzów.
Czy oglądać?
Zdecydowanie tak! Nawet jeśli nie jesteście przekonani albo serial ostatecznie Wam się nie spodoba, to myślę, że warto zerknąć na to nietuzinkowe podejście do dokumentu przyrodniczego. Dla mnie była to wspaniała przygoda, a to chyba najlepsza recenzja. Drugi sezon pojawi się 22 maja 2023. 🙂
Serial jest dostępny na platformie Apple TV+, przez 7 dni można wypróbować ją za darmo, a następnie zrezygnować z subskrypcji. Nie trzeba posiadać żadnego urządzenia firmy Apple. Możecie go obejrzeć TUTAJ. Polecam!
Update: Drugi sezon już jest!
Cóż mogę rzec, serial nadal trzyma poziom, a drugi sezon był równie dobry, co pierwszy. Znowu jest 5 tematycznych odcinków i bardzo ciekawe przedstawienie dinozaurów. Obalony między innymi zostaje mit niepokonanego T. rexa, jest pokazane polowanie mozazaura, a także bardzo ciekawe zachowanie rozrodcze isizaura. W serialu pojawiły się też inne grupy zwierząt, jak płazy czy ssaki! Dodatkowo w tym sezonie z bazy twórcy dodali materiały dodatkowe na koniec każdego odcinka, więc nie trzeba ich dodatkowo szukać.
I kurczę Park Jurajski jest fantastyczny, ale jest przepaść między odwzorowaniem dinozaurów a rzeczywistością. Warto obejrzeć, żeby sobie porównać chociażby welociraptory. 🙂
Dodaj komentarz