O tym, że zwierzęta też potrafią kłamać i zwodzić… Rozmowy zwierząt to książka, która prowadzi przez różne krainy – wzroku, słuchu i zapachu, a mnogość gatunków pozwala na przeniesienie się w dzicz. Przynajmniej ja tak się czułam podczas lektury, wyobrażając sobie opisywane w książce zachowania. Dajcie się wciągnąć w ten porywający świat bodźców, a na pewno nie oderwiecie się od lektury.
Autorka Francesca Buoninconti jest dziennikarką naukową, pisze artykuły dla czasopism i prowadzi też audycję w radiu. Ma na koncie już jedną książkę o zwierzętach, nie jest to więc jej debiut. Jak jej poszło?
Oceniam po okładce
Książka jest piękna. Grafika na okładce i żurawie na wyklejce robią robotę. Okładka to nielakierowany papier, co sprawia, że dotykanie jej to czysta przyjemność – jest delikatna, czuć jej strukturę. I tak samo, jak jest to jej największa zaleta, tak moim zdaniem to też duża wada dla książkowych purystów. Mianowicie…
Bardzo się bałam, że ją zniszczę. Czy to wilgocią na dłoni, czy kładąc ją przy jakiejś ostrej krawędzi. Niestety, na grzbiecie i rogach przy czytaniu starł się papier i zostały mi białe ślady. Jeśli macie z tym problem, polecam obłożyć ją czymś ochronnym przed lekturą.
O termitach i o waleniach…
Treść zawiera mnóstwo anegdot i opisów najróżniejszych sposobów komunikacji bardzo wielu grup zwierząt. Bywa nietuzinkowo, są gatunki, których nie spotkałam w innych książkach, są ciekawe nietoperze lub płazy, ptaki i owady. Informacje są różne – od znanego wszystkim wycia wilków i ryku jeleni do raczej rzadziej wspominanych „podskoków” piesków preriowych. Bardzo podobała mi się ta różnorodność – sprawiła, że przez książkę się płynęło. Monotonii tutaj nie znajdziecie.
Tłumaczenie jest świetne. Jak na ilość specjalistycznego nazewnictwa wykorzystanego w książce, to jest fantastycznie. Zaznaczyłam sobie jakieś drobnostki, typu kły słoni (najgorzej…), kryl jako rodzaj krewetek i jakieś inne drobnostki, natomiast jest to promil w stosunku do całokształtu książki, więc nawet nie biorę tego pod uwagę, bo proporcja jest miażdżąca. Niektóre nazwy lub ich odmiany mnie dziwiły (na przykład muczenie aligatorów), no ale może gdzieś się tak mówi, więc nie oceniam. Na plus wzmianki o prawdziwym ogonie pawia (tego mi zawsze brakuje w publikacjach), rozdział o komunikacji ryb, no i oczywiście o waleniach.
Poziom trudności oceniam średnio, bo nie jest to książka dla początkujących i jakieś podstawy biologii trzeba mieć. Pojęć jest sporo i nie wszystkie są wytłumaczone, więc wyobrażam sobie, że laikowi może być trudniej. Książka przywołuje mnóstwo publikacji naukowych i sama jest dość szczegółowa, stylem delikatnie przypomina mi Ewolucję w miejskiej dżungli Menno Schilthuizen’a, jednak raczej nie zawiera opinii, a fakty. Jeśli szukacie czegoś konkretnego o zwierzętach, Rozmowy zwierząt to strzał w dziesiątkę.
„Naukowość” i technikalia
Książka zawiera nieliczne ilustracje prezentujące wybrane zachowania opisane w książce. Jest to dosłownie kilka stron z rysunkami i opisami, fajne uzupełnienie lektury. Poszczególnych zachowań szukałam sobie na YouTube i polecam takie interaktywne czytanie, bo niektóre z nich są prześmieszne. Przypisów natomiast jest mnóstwo i chwała za to, bo chętnie zaglądałam do tychże i sprawdzałam autorów oraz czasopisma. Dla niektórych wadą może być ich ilość, bo są umieszczone na danej stronie pod tekstem, mi natomiast ułatwiły i urozmaiciły lekturę. Dzięki temu, że książka została opublikowana w 2021 roku, informacje też są całkiem świeże. Cytowane prace pochodzą nawet z 2020 roku, a czasopisma, z których pochodzą, też bywają prestiżowe.
Zakup niepożałowany
Rozmowy zwierząt to naprawdę godna polecenia książka dla wszystkich pasjonatów zoologii czy behawioryzmu. Dawno żadna publikacja przyrodnicza nie zaspokoiła mojego naukowego głodu, a tutaj dostałam informacji nawet z nawiązką. Książka na pewno znajdzie się w TOPce tego roku.
30. sierpnia ma ukazać się kolejna (a właściwie pierwsza) książka autorki – Bez granic. Tłumaczenie zostało zlecone tej samej osobie, będzie więc dobrze. Ja na pewno kupię. 😉
Rozmowy zwierząt. Francesca Buoninconti. 2021. Wydawnictwo Libra. ISBN 9788366699380
Dodaj komentarz