Sport to zdrowie, jak głosi znane powiedzenie. Dzisiaj wiemy, że to jedna z podstawowych zasad, choć nie zawsze tak było. Wszak jeszcze do niedawna myślano, że aktywność fizyczna jest źródłem chorób. Książka Ruch – cudowne lekarstwo przybliży Wam ten temat i skłoni do myślenia na temat swojego stylu życia.
O chodzeniu, bieganiu i jeździe na dwóch kołach
Peter Walker jest dziennikarzem w brytyjskim parlamencie, a także cyklistą i trochę pisze o rowerach. W jego dorobku jest już jedna książka o tej tematyce (Jak rowery mogą uratować świat, 2018). Ruch – cudowne lekarstwo to w moim odczuciu reportażowe (?) opracowanie tematu aktywności fizycznej i skutków jej braku na społeczeństwo.
Książka ta zainteresowała mnie ze względu na to, że ostatnimi czasy po prostu mniej się ruszam. A że lubię czytać o prostych, motywujących rozwiązaniach i przy okazji się czegoś dowiedzieć, to sięgnięcie po ten tytuł było oczywiste. Książkę rowerową też zamierzam kiedyś przeczytać, choć i ta zawierała sporo tej tematyki.
Wielu ludzi kupuje rower z nadzieją, że będzie korzystało z niego codziennie, ale rezygnuje, gdy kierowca, bo ma takie widzimisię, mija ich z prędkością 65 kilometrów na godzinę. To samo odnosi się do chodzenia pieszo, nawet jeśli podstawowe przeszkody są inne.
Ruch – cudowne lekarstwo
Czytając tę książkę, po raz pierwszy miałam wrażenie, że powinnam słuchać audiobooka i chodzić podczas lektury. Naprawdę wywołała we mnie dyskomfort spowodowany siedzeniem czy leżeniem przy czytaniu, co chyba jest dobrym efektem.
Jeżeli lubicie ruch, to w treści nie ma nic wielce odkrywczego, natomiast lektura podobała mi się i pochłonęłam ją całkiem szybko. Z książki dowiecie się:
- jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka;
- jak urbanistyka utrudnia nam osiągnięcie codziennej dawki ruchu;
- czy więcej ruchu łatwo jest wdrożyć wszystkim grupom społecznym.
Chyba najbardziej podobał mi się rozdział o projektowaniu ulic i budynków, jednak wiele osób wychowanych w kulturze samochodowej nie jest na niego gotowych. 😉 Bardzo podobała mi się również część o aktywności osób w podeszłym wieku, a także zmagających się z otyłością.
Minusy?
Brakuje bibliografii (przynajmniej w e-booku), choć autor przytacza mnóstwo nazwisk osób, z którymi rozmawia i różnych badań. Niektóre z nich to pionierskie prace, które jednak warto byłoby mieć wypunktowane, zważywszy na datę ich publikacji sprzed kilkudziesięciu lat.
Czasami też miałam wrażenie nieco przydługiej treści, tzn. autor mógłby o wiele krócej opisać dane rzeczy i wciąż puenta byłaby zrozumiała. Rzecz jasna autor skupia się na Wielkiej Brytanii, ale często przywołuje też przykłady z innych państw, jak Dania, Finlandia czy Słowenia.
Ruch to zdrowie
Książka mi się podobała – ot pozycja z trochę innej tematyki, niż normalnie wybieram, ale również taka, która mnie mocno interesuje. Jeśli Was też, to warto po nią sięgnąć. W przeciwnym razie obawiam się, że możecie się wynudzić. Tak czy siak – więcej ruchu gwarantowane!
Ruch – cudowne lekarstwo. Peter Walker. 2023. Wydawnictwo Wysoki Zamek. ISBN 9788396949110
Kupując książki z mojego polecenia, nie ponosisz dodatkowych kosztów, a ja dostaję prowizję.
Dodaj komentarz