Nigdy specjalnie nie interesowałam się tą kobietą, jednak kilka jej książek już przeczytałam i uznałam, że może warto zapoznać się z jej legendą. Nie dziwi mnie jednak, że o tej książce są skrajne opinie tak jak o jej bohaterce. Biografia Simony Kossak wleciała w formie audiobooka, którego nawet całkiem uważnie (jak na mnie) słuchałam.
Kilka słów o książce
Audiobooka czyta Kinga Preis, której głos bardzo mi pasował do całej historii. Jednak w jednym rozdziale, temu poświęconemu programowi radiowemu Simony, dodano jego fragment. Bardzo to było miłe i fajne, że do audiobooka dodano głos bohaterki książki.
W książce „do czytania” natomiast są archiwalne zdjęcia, więc przyznaję, że po skończeniu książki dosłownie przeleciałam całego e-booka, aby je obejrzeć. Nie ma ich może bardzo wiele, ale i tak warto je zobaczyć.
Historycznie, przez cały czas
Mogłoby się wydawać, a przynajmniej mnie się tak wydawało przed lekturą, że historia Simony to nie jest jakaś odległa rzecz. Tymczasem już od pierwszych stron poznajemy historię jej rodziny i faktycznie dawne czasy, cofamy się nawet do roku 1884. Poznajemy dziadków i rodziców Simony, na długo przed czasem, zanim ona pojawiła się na świecie. Nie są to moje klimaty, ale przyznam szczerze, że jak oczarowana słuchałam o dawnych obyczajach i skandalach.
Autorka, Anna Kamińska, opisuje nie tylko postać Simony, ale też całą jej otoczkę. Ugrupowania, znajomych, współpracowników, Lecha Wilczka. Biografia niby leci po kolei, ale jednak momentami są przeskoki w czasie. Książka pełna jest wielkich nazwisk, znanych z kart historii i nauki.
Simona
Mam z nią taki sam problem, jak z Berndem Heinrichem. Niby dużo biologii, zwierzęta, ale zawsze coś mi nie pasuje. A to standardy dawnych czasów, a to dziwne poglądy i tezy głoszone na łamach książek. O książkach autorstwa Simony pisałam dawno temu, krótkie recenzje znajdziesz tutaj: Trzy żywioły, O ziołach i zwierzętach, Saga Puszczy Białowieskiej.
Idealnie?
O nie! Nawet słuchając książki, byłam w stanie wynotować sobie kilka rzeczy. Przede wszystkim typowe dla Simony słownictwo – trupki, sztuki, zdechły. Książka jest też niecenzuralna tak jak jej bohaterka.
Z ciekawostek, pojawiła się mała dezaktualizacja. Mianowicie, w Białowieży ulica już nosi nazwę Stoczek. Można się domyślić dlaczego, ale to już zostawiam dla czytelników.
Biografia Simony Kossak
Simona była postacią kontrowersyjną i po książce już trochę bardziej ją rozumiem. W książce pojawiają się przeróżne historie, dotyczące w tak dużej mierze jej rodziny, jak i zwierząt. Mimo wszystko pozostał jakiś niedosyt, jakby ta książka była ugrzeczniona względem powszechnego wizerunku jej bohaterki. Czy tak rzeczywiście było, czy to też ta legenda urosła do niebotycznych rozmiarów – nie wiem. Ale na pewno jest to historia osoby, która robiła to, co chciała.
Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak. Anna Kamińska. 2015. Wydawnictwo Literackie. ISBN 9788308055236.
Dodaj komentarz