Miałam bardzo wysokie oczekiwania co do tej książki, ponieważ kiedy przygotowywałam ostateczną wersję mojej listy TOP 20 książek popularnonaukowych (którą możecie pobrać tutaj), była ona praktycznie w każdym zestawieniu. Czy Szóste wymieranie rzeczywiście jest tak dobrą lekturą?
Kolejny reportaż
Szóste wymieranie to książka amerykańskiej dziennikarki Elizabeth Kolbert, za którą została nagrodzona Nagrodą Pulitzera. Ostatnio mam szczęście do reportaży i wszystko, po co sięgam, okazuje się reportażem lub jest w tym stylu. Ten tytuł nie należy do wyjątków, bo książka to urywki z podróży autorki do różnych miejsc na świecie.
Mimo smutnej tematyki całość jest przedstawiona w dość suchym, reporterskim tonie.
Szóste wymieranie
Książka podzielona jest na 13 rozdziałów, a każdy z nich ma gatunek przewodni. Rozdziały opowiadają bardzo różne historie – od pierwszych odkryć szczątków kopalnych i dawnych przekonań, do lakonicznych wzmianek na temat przeszłych wymierań, po obecne problemy wielu gatunków. Są rozdziały z gatunkami wymarłymi i tymi, które mierzą się obecnie z wielkimi problemami, takimi jak nowe choroby dziesiątkujące populacje.
Autorka odwiedza ważne miejsca i naukowców prowadzących w nich badania, którzy opowiadają jej o swoich przypadkach. Niby ciekawie, ale jest to książka o wymieraniu gatunków w typie misz-masz, czyli trochę tego, trochę tamtego. Łącznikiem natomiast wszędzie pozostają ludzie, jako katalizator zmian – zarówno w stronę katastrof, jak i ratowania gatunków.
Oczekiwania, a rzeczywistość
Książka nie jest idealna, zaznaczyłam sobie trochę nieścisłości i zwrotów, które mi się nie podobały. Nie było ich jednak wiele i mój główny zarzut odnosi się do treści.
Muszę przyznać, że Szóste wymieranie trochę mnie rozczarowało. Po książce wymienianej w tylu miejscach jako tzw. must-read oczekiwałabym, że jakoś mnie poruszy i wywoła emocje. Tymczasem nic – ot, zwykły reportaż z katastrofą w tle. Książka ma już 10 lat i w tym doszukuję się braku tego „czegoś”. Przez tyle lat trochę się zmieniło, a już na pewno w tym czasie naczytałam się tego typu treści i może po prostu nie widzę tutaj nic nadzwyczajnego.
Wnioski z historii
Jako że reportaż porusza wiele wątków, jego założeniem jest chyba wyciągnięcie wniosków na przyszłość, a raczej teraźniejszość. Temat jest więc cały czas aktualny i mimo delikatnego rozczarowania myślę, że warto przeczytać Szóste wymieranie.
Sporo się dowiedziałam na temat historii pierwszych odkryć i tego, jak w ogóle powstała idea wymierania. Jeśli ktoś nie jest zaznajomiony z tematem, to na pewno polecam ten tytuł. Jeśli wiecie o nim sporo – nie nastawiajcie się na szałową lekturę.
Szóste wymieranie. Historia nienaturalna. Elizabeth Kolbert. 2022. Wydawnictwo Filtry. ISBN 9788396440822
Kupując książkę z mojego polecenia, nie ponosisz dodatkowych kosztów, a ja dostaję prowizję.
Dodaj komentarz