Miałam chęć na tego typu książkę już od dłuższego czasu. Po lekturze Zasypanych jestem przekonana, że to nie jest moje pierwsze podejście do tematu śmieci, choć chyba sama siebie tu próbuję oszukać – przecież uwielbiam czytać o środowisku. Ostatni taki wątek chyba pojawił się w książce Otchłań, natomiast była to poboczna historia, a tutaj mamy kilkaset stron poświęconych tej tematyce.
Książka o śmieciach
Autor jest dziennikarzem, który ostatnimi czasy zajmuje się tematyką środowiskową, a Zasypani to jego debiut książkowy. Uważam, że całkiem dobry! Książka podzielona jest na trzy główne części i 12 średniej długości rozdziałów, przez które przechodziłam bardzo szybko. Forma publikacji to reportaż, w którym autor odwiedza różne miejsca związane ze śmieciami i opisuje szerzej ich problematykę.
Zasypani
I to dosłownie. Początkowo myślałam, że książka będzie po prostu o śmieciach, tych naszych, z domów. Autor jednak zagłębia się mocno w różne wątki związane z zanieczyszczeniami, mamy więc:
- część poświęconą wysypiskom, złomowi, odzieży, plastikowi i recyklingowi,
- część o kanalizacji, żywności i kompostowaniu (moja ulubiona!),
- część o odpadach przemysłowych, chemicznych, radioaktywnych.
Fantastycznie, prawda? Nie spodziewałam się, że tak wiele dowiem się o każdym z zagadnień. Jasne, coś tam wcześniej wiedziałam, ale nie tak dużo i czuję się bardzo usatysfakcjonowana poziomem lektury. Momentami nie mogłam oderwać się od czytania!
Przekazywanie rzeczy na cele charytatywne nas nie zbawi. Dla większości ludzi jest to prosty sposób przeniesienia naszego własnego problemu – posiadania zbyt dużej ilości rzeczy – na kogoś innego.
Rzeczy ważne
Wątki w książce dotyczą wielu krajów, autor odwiedza Amerykę, Afrykę oraz Indie. Porusza przy tym wiele bardzo istotnych kwestii, odwiedza momentami straszne z mojego punktu widzenia miejsca, w których żyją ludzie w krajach Globalnego Południa. Wielokrotnie opisuje przy tym trudne sytuacje, które miały lub nadal mają miejsce. Czasami trudno się o tym czyta, ale rzeczywiście w Polsce nie widzimy tego. A może jednak? Z lektury dowiecie się, co za uszami ma np. H&M lub Zara.
W książce są też polskie wątki, m.in. o tym od kogo my kupujemy śmieci.
Warto!
Naprawdę jestem pod wrażeniem tej książki, czytało się ją bardzo dobrze i chętnie kiedyś wrócę do tego tematu. Polecam Wam ją bardzo – dowiecie się z niej, co się dzieje z naszymi śmieciami po wrzuceniu do kosza i kto je potem magazynuje czy przerabia na coś innego.
Książkę dostałam w ramach współpracy od Wydawnictwa Poznańskiego, za co bardzo dziękuję! Wszystkie zachwyty są szczere. 🙂
Zasypani. Sekretne życie śmieci. Oliver Franklin-Wallis. 2024. Wydawnictwo Poznańskie. ISBN 9788368045772.
Dodaj komentarz